Polskie Linie Lotnicze LOT
Polskie Linie Lotnicze LOT (regularne) zostały powołane do życia 1 stycznia 1929 roku, skupiając w swym ręku wszystkie dotychczasowe inne linie przewozowe. Na początku samoloty (typu Junkers F13 – 15 takich egzemplarzy oraz Fokker F.VIIa/1m – 6 sztuk) latały za granicę do Bukaresztu, zaś później zaczęły do Aten, Bejrutu oraz Helsinek. Na czas II wojny światowej LOT musiał zakończyć swą działalność, ale po jej ustaniu – wznowił. Od listopada 1992 roku LOT jest spółką akcyjną.
Główna baza LOTu znajduje się w Warszawie, w porcie lotniczym im. Fryderyka Chopina. Na dzień dzisiejszy firma dała pracę ponad czterem tysiącom ludzi, i to na zupełnie przeróżnych stanowiskach!
Obecnie na flotę PLL LOT składa się 56 samolotów, a w tym: 5 Boeingów 767-300ER, 2 Boeingi 767-200ER, 6 Boeingów 737-500, 8 Boeingów 737-400 (7 w Centralwings), 3 Boeingi 737-300 (3 w Centralwings), 11 Embraerów ERJ-145, 6 Embraerów 175, 10 Embraerów 170, 8 ATR 72-202 (EuroLOT) oraz 6 ATR 42-512 (EuroLOT).
Ponadto firma złożyła zamówienie na 8 Boeingów 787-8, które mają obsługiwać trasy do Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz do Hanoi przez Singapur, a także na 8 Boeingów 787-8/9 (te pojawić się powinny na przestrzeni lat od 2011 do 2018 roku).
LOT kursuje dzisiaj pomiędzy 31 krajami, na czterdziestu dziewięciu różnych trasach. Do PLL LOT należy również od jakiegoś czasu polski przewoźnik niskobudżetowy Centralwings, oferujący tanie bilety lotnicze dla mniej zamożnych, jak i mniej wymagających klientów. Linie lotnicze LOT są liderem wśród przelotów na trasie Warszawa Nowy Jork.
Jak dokonywać rezerwacji biletu lotniczego PLL LOT?
Internetowo za pomocą formularza na naszej stronie lub telefonicznie u naszego konsultanta pod numerem: 801 005 059 (opłata 35 gr za min. z Vat) lub pod numerem +48 32 728 30 95 (opłata wg taryfy operatora). Za bilet lotniczy zapłacą Państwo gotówką, przelewem bądź kartą.
Przybywając na lotnisko, koniecznie od razu udać się należy do okienka oznaczonego logo „LOTu” wraz z numerem lotu. Okazać należy paszport albo dowód osobisty oraz pokazać numer rezerwacji. Tam otrzymuje się kartę pokładową, tzw. boarding card, z którą idzie się w kierunku bramki, skąd już tylko wsiada się do specjalnego autobusu, który dowozi pasażerów do samolotu. Pamiętać należy, że do rejestracji (check-in) trzeba przybyć najpóźniej na godzinę przed wylotem, więc lepiej wcześniej (można na dwie godziny wcześniej). Pasażer, który przybędzie później, traci swój numer rezerwacji. Po przejściu przez odprawę graniczną, zostaje z reguły trochę czasu do wylotu, który można spędzić na przykład na zakupach w strefie bezcłowej lub pójść do kawiarni lub restauracji.
Co się tyczy bagażu – ze względu na bezpieczeństwo, suma trzech wymiarów bagażu podręcznego, przewożonego rejsami PLL LOT S.A. nie może przekroczyć określonej wielkości i wagi podanej w warunkach przewozu LOTu. Pasażerowie klasy business mogą zabrać na pokład drugą sztukę bagażu także o określonych wymiarach. Łączna waga dwóch sztuk bagażu nie może przekroczyć ustalonej wagi. Ponadto jako bezpłatny bagaż podręczny mogą być przewożone niżej wymienione przedmioty: jedna mała torebka damska, jeden płaszcz lub peleryna, lub koc, jeden parasol lub laska, jeden aparat fotograficzny lub lornetka, jedna para kul lub w pełni składany wózek inwalidzki, jeśli są niezbędne w czasie podróży, pokarm i składany wózek dla niemowlęcia, jeśli są niezbędne w czasie podróży.
LOT oferuje również możliwość podróżowania wraz ze zwierzęciem – wówczas wymagana jest książeczka szczepień oraz zaświadczenie od weterynarza uwzględniające przepisy kraju wylotu, docelowego oraz portów tranzytowych. Łączna waga zwierzęcia, umieszczonego w specjalnym pojemniku, nie może wynieść więcej niż aktualnie podana w warunkach przewozu.